Momsfritagelse m.v.

Hvornår er kostrådgivning momsfritaget?

Kostrådgivning er som udgangspunkt en momspligtig ydelse, hvor der opkræves moms af det udførte arbejde. Momslovens regler omkring momsfritagelse af en undtagelse og skal derfor forstås meget restriktivt. Hvis ydelsen ikke falder ind under fritagelsesbestemmelserne så er ydelsen momspligtig.

Momslovens §13, stk. 1, nr. 1 omfatter undtagelsen - hvor kostrådgivning er momsfritaget.

Reviser Ingrid Sonne har udarbejdet et udførligt skriv til vores privatpraktiserende medlemmer om momsfritagelse og momspligtige ydelser. 

Du kan læse det  her.

Sekretariatet | Skt. Annæ Plads 6 | 1250 | København K
Telefon: +45 33 32 00 39 | Fax: +45 33 15 50 60
Fejl i login

Du kunne ikke logges ind.

Er du oprettet på den nye hjemmeside?

Hvis ikke, så tilmeld dig vore medlemskartotek nu og få fordele.
Klik her for at gå til tilmelding